Aerobiczna 6 Weidera (A6W), to system ćwiczeń mięśni brzucha, w założeniu mający doprowadzić do wyrzeźbienia, pożądanego przez wielu ćwiczących, kaloryfera na brzuchu. Na czym polega ten trening opracowany przez Joe Weidera w latach 50- tych ubiegłego stulecia oraz czy warto poświęcić się Areobicznej 6 Weidera i jakie efekty może przynieść, postaramy się odpowiedzieć poniżej. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, musimy wiedzieć, że żaden zestaw ćwiczeń, ani nawet najlepiej opracowany trening mięśni brzucha nie da żadnych efektów bez odpowiedniej diety. Nie be z przyczyny trenerzy i instruktorzy branży fitness powtarzają, że 70% sukcesu w drodze do kaloryfera na brzuchu jest w kuchni. Tylko 30% to odpowiednio dobrany trening.
Na czym polega aerobiczna 6 Weidera
Ćwiczenia
W systemie A6W wykonujemy 6 ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha.
- W leżeniu tyłem unosimy w górę jedną nogę zgiętą w kolanie, jednocześnie unosimy barki, dotykając rękoma kolana. Przytrzymujemy na 3 sekundy, po czym zmieniamy nogi.
- W pozycji jak poprzednio unosimy tym razem obie nogi zgięte w kolanach jednocześnie unosząc barki spinamy mięśnie brzucha przytrzymując na 3 sekundy rękoma.
- Ćwiczenie trzecie jest analogiczne jak pierwsze z tym że ręce nie są wzdłuż tułowia i nie przytrzymują kolana. W tym ćwiczeniu ręce splatamy na karku i po uniesieniu tułowia do kolana wytrzymujemy 3 sekundy.
- W ćwiczeniu numer cztery z rękami splecionymi na karku unosimy oba kolana w górę (jak w ćwiczeniu nr 2) i przytrzymujemy 3 sekundy.
- Ćwiczenie numer pięć. Ręce splatamy na karku i unosimy tułów w górę, spinając mięśnie brzucha. Następnie w tej pozycji, unosimy do klatki piersiowej nogę zgiętą w kolanie. Ćwiczymy naprzemiennie raz prawa raz lewa noga.
- Tzw. scyzoryk. Z leżenia tyłem unosimy równocześnie nogi proste w kolanach oraz tułów. Ręce wzdłuż tułowia, po uniesieniu dotykają kolan. W pozycji wytrzymujemy 3 sekundy.
Harmonogram
Podstawowy harmonogram treningu trwa aż 6 tygodni i nie przewiduje dni wolnych od treningu. W ciągu trwania całego treningu wykonujemy od jednej do trzech serii oraz od 6 do 18 cykli (powtórzeń każdego ćwiczenia).
Aerobiczna 6 Weidera – czy warto?
Mimo kilku zalet ten system ćwiczeń posiada sporo wad. Efekty Aerobicznej 6 Weidera również pozostawiają sporo do życzenia. Podstawową wadą tego treningu jest monotonia. Pociąga to za sobą kolejny problem. Mięśnie szybko przyzwyczajają się do ćwiczeń, przez co mimo zwiększenia obciążenia bodźce nie są wystarczające. Ponadto wykonywanie cały czas tych samych ćwiczeń oraz długi czas treningu, stoją w sprzeczności z najnowocześniejszymi trendami w treningu mięśni brzucha. Z tych względów nie warto stosować Aerobicznej 6 Weidera. Równie dobre, a nawet lepsze efekty możemy osiągnąć. stosując bardziej urozmaicony trening.
Aerobiczna 6 Weidera – efekty
Niestety ten system A6W wzmacnia głównie mięśnie proste brzucha, przez co nieco zaniedbane zostają mięśnie skośne. Efektem Aerobicznej 6 Weidera na pewno jest wzmocnienie mięśni prostych, choć bez wsparcia odpowiednią dietą, nie będą one na pewno widoczne tak jakbyśmy sobie tego życzyli.