Ashwagandha – co to jest?
Ashwagandha znana także jako indyjski żeń szeń lub witania ospała, to roślina, której właściwości lecznicze stały się szczególnie popularne wraz z rozpowszechnieniem medycyny ajurwedyjskiej. Roślina należy do rodziny psiankowatych i pochodzi z Indii, a obecnie uprawiana jest też w innych azjatyckich krajach jak Sri Lanka, Pakistan czy Bangladesz. Zastosowanie w lecznictwie mają zarówno owoce, jak i korzeń. Jeżeli przyjrzymy się bliżej właściwościom tej rośliny, okaże się, że w niektórych przypadkach warto ashwagandhę stosować.
Ashwagandha – działanie
Ashwagandha ma wiele właściwości leczniczych, a jej działanie jest potwierdzone i znacznie lepiej zbadane niż porównywanego chińskiego żeń- szenia. Przede wszystkim wpływa na poprawę odporności organizmu, przez co nie jest on podatny na różnego rodzaju infekcje. Korzeń tej rośliny pomaga również jako środek uspokajający i łagodzi zaburzenia lękowe. Nie bez znaczenia jest potwierdzone działanie antynowotworowe ashwagandhy. Hamuje rozwój komórek rakowych i wspomaga leczenie nowotworów, takich jak: rak trzustki, piersi czy jelita grubego. Dodatkowo ashwagandha chroni wątrobę i żołądek. Jest środkiem, który skutecznie zapobiega powstawaniu choroby wrzodowej żołądka. Korzeń ma również bardzo korzystny wpływ na działanie układu krwionośnego. Ze względu na dużą zawartość żelaza pomaga w walce z niedokrwistością, a także obniża poziom cholesterolu, przez co wspomaga serce. Z wielu badań wynika, że roślina ta może również wspomagać leczenie niepłodności u mężczyzn, gdyż poprawia jakość nasienia.
Ashwagandha – przeciwwskazania
Ashwagandha nie jest przeznaczona dla wszystkich. Nie powinny jej stosować przede wszystkim kobiety w ciąży. Nie jest zalecana również dla osób cierpiących na nadczynność tarczycy. Przed rozpoczęciem zażywania należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, a dawkowanie winno odbywać się zgodnie z ulotką bądź wskazaniami lekarskimi. Może także powodować skutki uboczne w postaci biegunek, wymiotów i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Ashwagandha – jak stosować i czy warto?
Biorąc pod uwagę ogrom prozdrowotnych właściwości tej rośliny, o ile nie występują przeciwskazania, a borykamy się z którymś problemów, których leczenie może wspomóc ashwagandha, warto sięgnąć po tą roślinę, zwłaszcza że opinie są jak najbardziej pozytywne. Na polskim rynku ashwagandha dostępna jest głównie w postaci kapsułek, ekstraktu, mielonego korzenia lub herbat.
W każdym przypadku witanię ospałą należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta i nie przekraczać zalecanego dziennego spożycia.