Ćwiczenia na klatkę piersiową kojarzą się ze sprzętem i trudno osobie nie posiadającej wiedzy oraz doświadczenia w tym temacie wykonać taki trening z wykorzystaniem własnej masy ciała. Jednak jak się okazuje nie jest to trudne. Taki trening kojarzy się głównie z robieniem serii pompek i nie jest to nic mylnego, ponieważ takie ćwiczenie powtarzane dzień w dzień bardzo dobrze rozwija mięśnie klatki piersiowej, ale istnieją też inne ćwiczenia.
Jak długo ćwiczyć?
Zdanie ludzi w tym temacie jest różne ale osobiście uważam że jeśli robimy dużą partię mięśniową i są to nasze pierwsze ćwiczenia to przerwa powinna pomiędzy jednym a drugim treningiem wynosić 48h, a w momencie gdy jest to, któryś z rzędu trening to przerwa nie powinna przekraczać 24h.
Trening rozgrzewający przed ćwiczeniami siłowymi.
Nikt nie powinien rozpoczynać treningu bez rozgrzewki, ponieważ może mieć to swoje konsekfencje w postaci kontuzi. Powinniśmy zwrócić uwagę jakie części ciała zostają narażone na uszkodzenie podczas treningu i rozgrzać je wykonując rozgrzewkę na odpowiednią partię mięśni.
Pompki.
Mimo iż jest to ćwiczenie w teorii proste i wszystkim znane to wiele osób ma z nim problemy. Trudność sprawia nam utrzymanie prostego tułowia oraz pleców czyli problemy ze stabilizacją pozycji
Oto zasady prawidłowego wykonywania pompek:
Ciało powinno być proste
Stopy powinny być blisko siebie
Ułożenie rąk powinno być szersze niż klatka piersiowa
Opuszczamy się do momentu gdy w stawie biodrowym utworzy się kąt prosty
Pompki dla osoby początkującej.
Prostszą wersją pompek są tak zwane pompki na kolanach, gdzie skrócone zostaje ramię kąta. Istnieje też wersja utrudniająca to ćwiczenie gdzie ręce mamy położone na piłce.
Rozstawienie dłoni przy pompkach.
Zmiana rozstawienia szerokości dłoni powoduje zmianę trudności wykonywanych pompek i zwiększoną pracę mięśni. Istnieje jedna złota zasada im szerzej tym łatwiej jest nam wykonywać dane ćwiczenia bo nie tyczy się to stwierdzenie tylko tego konkretnego ćwiczenia. Pomocne również w wykonywaniu pompek mogą być dedykowane uchwyty do tego ćwiczenia.
Pompki z wykorzystaniem krzeseł.
Ćwiczenie polega na umiejscowieniu lewej oraz prawej dłoni na krzesłach i powolnym uginaniu barków do momentu osiągnięcia kąta prostego. Nie możemy jednak zapomnieć że musimy mieć nogi w górze.
Odpychanie jednorącz leżąc na ziemi bokiem.
Chodź sam ruch jest prosty ćwiczenie nie można uznać za łatwe. Leżąc bokiem i z nogami lekko podkulonymi układamy dłoń ręki zewnętrznej na wysokości ramienia przed sobą. Rękę musimy mieć zgiętą w łokciu. Następnie odpychamy się ręką zewnętrzną od ziemi.
Rozpiętki na ściereczkach.
Jest to bardzo trudne ćwiczenie dające nam świetny rezultat. Do jego wykonania potrzebujemy śliskiej powierzchni oraz dwie ściereczki. Przechodzimy do podporu przodem dłonie mamy umiejscowione na wysokości barków, a pod nimi dwie ściereczki. Rozsuwamy dłonie na zewnątrz i próbujemy zbliżyć się tułowiem do ziemi.