Ile waży sztanga/gryf?

Waga sztang i gryfów jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę materiał z jakiego zostały wyprodukowane, a także szerokość oraz średnicę.

Waga sztang/gryfów wykonanych z żeliwa

Cieszą się one największą popularnością i największym uznaniem wśród osób uprawiających sporty siłowe, a także amatorów fitnessu, ze względu na największą, niekiedy dożywotnią wytrzymałość i solidność wykonania. Waga jest oczywiście zależna od wymiarów przedmiotu, a może sięgać nawet kilkunastu kilogramów. Ważnym elementem, na który należy zwracać uwagę jest upewnienie się, że sztanga, tudzież gryf jest pełny, to znaczy wypełniony w środku. Zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy oferują sprzęt po promocyjnych cenach, po czym okazuje się, że jest to zwykły kawałek rurki zaślepiony po obu końcach. Tu oczywiście przyda się znajomość wagi poszczególnych gryfów, gdyż łatwo zauważyć wówczas, że element jest zbyt lekki jak na swoje gabaryty.

Wymiary a waga sztang/gryfów

Od wymiarów sztang/gryfów zależy ich ogólna waga. Wymiary gryfów są zależna od ich zastosowania, bowiem istnieją gryfy przeznaczone na hantle, oraz gryfy, które pełnią funkcję sztangi. Gryfy pełniące rolę hantli mają zazwyczaj wymiary między 40-50cm, a ich waga to 1,5-2,5kg. Tak więc niewątpliwą zaletą jest z całą pewnością fakt, że przy wielu dyscyplinach takich jak crossfit czy fitness można je stosować bez dodatkowego obciążenia w postaci obciążeń bitumicznych lub żeliwnych, co stanowiłoby kolejny wydatek. Z kolei gryfy przeznaczone na sztangi posiadają zazwyczaj wymiary od 120cm do 220cm, a ich waga mieści się w przedziale 7-12kg. Całkowita waga zależy też od rodzaju zacisków lub śrub dokręcanych na obciążenia, ponieważ waga dwóch sztuk może wynieść nawet 0,5kg. Średnica gryfu również odgrywa swoją rolę przy całkowitej wadze. Średnice mają zazwyczaj między 26-30mm, wyjątkiem są gryfy olimpijskie, których średnica wynosi 50mm. Różnice wagowe pomiędzy nimi nie są wielkie i mogą sięgać do 2kg, a w przypadku gryfów olimpijskich zastosowany jest inny, nieco lżejszy materiał.

Waga sztang/gryfów stałych

Na rynku istnieje wiele rozwiązań i udogodnień dla osób ćwiczących w domowym zaciszu. Jednym z nich są sztangi stałe, które mają przytwierdzone, nieusuwalne obciążenia do gryfów. Wykonane są najczęściej z syntetyków, lub ogumionego żeliwa, tak by nie uszkodzić podłogi. Ich waga ma naprawdę spory przedział od 10-50kg, tak więc każda osoba może dobrać stałą sztangę do swoich potrzeb i rozwijać poszczególne partie mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *