Jak dopasować dietę do ćwiczeń?

Połączenie odpowiednio zbilansowanej diety i treningów to klucz do sukcesu, niezależnie od tego czy zależy nam na utracie nadprogramowych kilogramów, czy po prostu poprawie naszego samopoczucia. Co więcej, taki zestaw pozwoli nam pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Dla wielu osób cały proces nie jest jednak łatwy do przeprowadzania. Pojawiają się dylematy związane z tym co jeść po treningu, w jakim odstępie czasu, jaka ilość białka jest wskazana oraz jak dopasować kaloryczność? Na każde z tych pytań bez problemu odpowie nam dietetyk. Jakie informacje warto przyswoić na początek?

Jakie zmiany w diecie wprowadzić na początek?

Osoby, które chcą w krótkim czasie wprowadzić zbyt wiele zmian, w końcu zderzają się z rzeczywistością. Początkowa motywacja do regularnych treningów i zdrowego odżywiania staje się coraz słabsza, aż w końcu wracamy do starych nawyków. Warto uświadomić sobie, że wdrożenie idealnego planu i przestrzeganie go w 100% jest bardzo trudne, zwłaszcza jeśli do tej pory byliśmy mało aktywni i odżywialiśmy się niezbyt dobrze.

Dietetyk może opracować dla nas jadłospis dopasowany do naszej aktywności, jednak jeśli chcemy działać samodzielnie, na początek zrezygnujmy z tych nawyków, które mają dla nas najgorsze skutki. Mowa m.in. o zjadaniu całej tabliczki czekolady na raz czy paczkach chipsów konsumowanych podczas oglądania serialu. Z czasem warto eliminować kolejne złe nawyki, takie jak spożywanie przetworzonej żywności czy zbyt długie przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami.

Dieta a ćwiczenia – co jeszcze warto wiedzieć?

Bardzo ważną kwestią dla osób, które są aktywne fizycznie i chcą nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale też wymodelować sylwetkę jest właściwa podaż białka w diecie. Dzięki temu nie tylko szybciej poczujemy się syci, ale również ujędrnimy ciało. Postarajmy się zatem, aby nasza dieta była bogata w takie składniki jak strączki – ciecierzyca, soczewica, fasola, a oprócz tego jajka, chudy nabiał, drób, nasiona dyni i słonecznika oraz ryby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *