Medycyna to rozległa dziedzina nauki, która stale ewoluuje. W ciągu wieków poszerzały się bowiem metody leczenia i diagnostyki, a zdobycze najnowszej technologii sukcesywnie je doskonalą. Nowoczesne badania zapewniają precyzję i dokładność testu, ograniczając czynności i skracając proces dochodzenia do trafnej diagnozy. Skutecznie umożliwiają również sprawne opracowywanie danych, dzięki czemu pacjenci otrzymują swoje wyniki zdecydowanie szybciej. Innowacyjne metody leczenia to standard, jaki musi zapewniać każde uznane centrum medyczne. Wrocław i inne duże miasta to miejsca, w których takich placówek nie brakuje. Jakie nowoczesne sposoby leczenia i diagnostyki zapewniają? Sprawdź.
Nowoczesne metody badań – centrum medyczne Wrocław
Tomografia komputerowa
Tomografia komputerowa (w skrócie TK lub CT od ang. computed tomography) to popularne badanie obrazowe o bardzo szerokim zastosowaniu. Diagnostyka za pomocą tomografu pozwala precyzyjnie określić stan struktur wewnętrznych organizmu. Do wykonania badania wykorzystuje się promienie rentgenowskie: głowica aparatu tomograficznego krąży wokół danej części ciała pacjenta, tworząc promieniowanie. Dzięki tej metodzie można szybko rozpoznać wiele poważnych schorzeń. Badanie za pomocą tomografu pozwala bowiem na:
- zdiagnozowanie wielu chorób układu nerwowego, narządów jamy brzusznej i klatki piersiowej, a także schorzeń gardła, krtani, uszu i oczu;
- wykrycie rozmaitych nieprawidłowości takich jak zmiany nowotworowe (oraz przerzuty), a także wady rozwojowe u najmłodszych pacjentów;
- dokładne przeanalizowanie budowy i położenia narządów lub guzów wymagających zabiegu operacyjnego;
- kontrolowanie postępów wdrożonego leczenia i stanu zdrowia pacjenta po operacji;
- prawidłową ocenę urazów wewnętrznych po wypadku (w przypadku ciężkich obrażeń wykonuje się tzw. trauma scan, czyli kompleksowe badanie pozwalające na szybką interwencję medyczną i wdrożenie odpowiedniego leczenia);
- dokonanie biopsji, nakłucia czy drenażu.
Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny (w skrócie RM lub MRI od ang. magnetic resonance imaging) to nieinwazyjna technika obrazowania medycznego. Wykorzystuje pole magnetyczne i generowane komputerowo fale radiowe, które służą do tworzenia wysokiej jakości, bardzo szczegółowych obrazów narządów i tkanek. Rezonans ma szerokie zastosowanie. Technikę tę stosuje się w diagnostyce m.in.:
- tętniaków naczyń mózgowych,
- stwardnienia rozsianego (SM),
- urazów mózgu,
- zaburzeń w okolicach oka i ucha wewnętrznego,
- nowotworów i chorób śródpiersia (a także serca),
- chorób narządów jamy brzusznej,
- uszkodzeń rdzenia nerwowego,
- schorzeń narządów ruchu i w szczególności kręgosłupa.
USG
Badanie USG (ultrasonograficzne) umożliwia zobrazowanie narządów wewnętrznych, wykorzystując do tego fale ultradźwiękowe. Poziom precyzyjności tej metody zależy przede wszystkim od rodzaju stosowanego aparatu, jakości i rozdzielczości. Podczas badania USG używa się dwóch rodzajów głowic. Pierwszą wykorzystuje się do badań małych narządów i jamy brzusznej. Pozwala ona na diagnostykę w zakresie, m.in.:
- badań jamy brzusznej,
- jelit w chorobie Leśniowskiego-Crohna,
- tarczycy i narządów szyi,
- moszny i jader,
- gruczołów piersiowych.
Drugi typ głowicy pozwala natomiast na ocenę przepływu krwi przez naczynia. Technika ta nazywana jest badaniem dopplerowskim. Posiada je niemal każde nowoczesne centrum medyczne (Wrocław). Niewątpliwą zaletą tego badania jest fakt, że umożliwia wykonanie badania bezpośrednio przy łóżku chorego.