Mleko kokosowe – właściwości. Czy mleko kokosowe jest zdrowe i do czego można je wykorzystać?

Mleko kokosowe jest cenione ze względu na krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które mają liczne właściwości zdrowotne. Co ciekawe, jest produkowane z miąższu orzecha kokosowego. Ponadto, można je wykonać samodzielnie w domu lub zakupić w sklepie ze zdrową żywnością. Mimo dosyć wysokiej kaloryczności, produkt wpływa pozytywnie na nasz organizm. Dlaczego warto stosować mleko kokosowe, czy mleko kokosowe jest zdrowe i jakie posiada właściwości?

Mleko kokosowe – czy jest zdrowe?

Czy mleko kokosowe jest zdrowe? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – to produkt z wieloma leczniczymi właściwościami. Korzystne właściwości mleka zostały potwierdzone naukowymi badaniami. Efektem stosowania mleka kokosowego jest często spadek złego cholesterolu LDL i trójglicerydów, a wzrost dobrego cholesterolu. Faktem jest, że wpływ kwasu laurynowego na poziom cholesterolu jest kwestią indywidualną i często zależy od ilości tłuszczów w diecie.

Badania wskazują, że mleko kokosowe ma pozytywny wpływ na metabolizm, masę ciała i zawartość tkanki tłuszczowej. Ma to związek z metabolizmem kwasów tłuszczowych, które trafiają do wątroby, gdzie zamieniane są na energię. Nie zapominajmy także o mniejszym ryzyku budowania tkanki tłuszczowej. W przypadku oleju kokosowego wykazano korzystny wpływ na spadek tłuszczu brzusznego u osób otyłych. Podobne działanie może odnosić się więc także do mleka kokosowego.

Mleko kokosowe – właściwości

Bez wątpienia wyjątkowe właściwości posiada mleko kokosowe firmy Ecomil. Działa ono ochronnie w przypadku owrzodzeń błon śluzowych przewodu pokarmowego i może zmniejszać dolegliwości bólowe. Co jeszcze jest ważne? Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe mają za zadanie wyciszyć przewlekły stan zapalny. Towarzyszy on zazwyczaj chorobom autoimmunologicznym. Poza tym, kwas laurynowy działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Przyczynia się zatem do zmniejszenia ryzyka wystąpienie infekcji. Jest przekształcany do monolaurynianiu w organizmie, który chroni nas m.in. przed wirusami opryszczki, grypy i HIV.

Jak wybrać mleko kokosowe?

Sklep ze zdrową żywnością oferuje ciekawe produkty, które wdrożymy do codziennej diety. Jak wybrać najlepsze mleko kokosowe? Podczas zakupu warto kierować się jego składem. Godne uwagi są produkty z ekstraktem z kokosa i wodą. Dodatki smakowe nie są wskazane, gdyż mogą negatywnie wpływać na jakość produktu i nasze zdrowie. Nie każdy wie, że mleko z puszki zawiera często więcej ekstraktu, niż mleko z kartonu, a ponadto jest bardziej tłuste. Nieodtłuszczone mleko kokosowe z puszki powinno zawierać w składzie ok. 85% ekstraktu z kokosa i 15% wody.

sklep ze zdrową żywnością mleko kokosowe

Do czego można wykorzystać mleko kokosowe?

Kokosowy napój wykorzystamy w swojej kuchni na wiele sposobów. Można wykonać smaczne dania dla całej rodziny z mlekiem kokosowym. Jakie posiłki i napoje przygotujemy? Na uznanie zasługują przykładowo:

  • koktajle- koktajl owocowy z dodatkiem mleka kokosowego to niezwykle smaczny deser, który spełni oczekiwania największego smakosza;
  • pudding ryżowy- z pomocą mleczka kokosowego stworzymy pyszny pudding ryżowy, wyjątkowo pachnący i smaczny. Takie danie sprawdzi się na śniadanie, podwieczorek lub deser. Najlepiej podawać go w pucharkach na zimno, co w letnie dni daje ochłodę;
  • kokosowe ciasto- miłośnicy słodkości chętnie sięgają po mleko kokosowe podczas przygotowywania ciasta z truskawkami. Ten maślany wypiek jest idealny dla całej rodziny;
  • pikantna zupa tajska- co ciekawe, kokosowe mleko sprawdza się idealnie jako dodatek do zupy tajskiej. To rozgrzewająca potrawa o unikalnym smaku. Świetnie smakuje w okresie jesiennym i zimowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *