Palumboizm, co to jest? jakie są objawy?

Palumboizm – nowe zjawisko w kulturystyce

Jest to stosunkowo nowe zjawisko wśród kulturystów i dotyczy chorobliwie wzdętego brzucha. Pierwsze objawy tego niepożądanego przez kulturystów zjawiska zaobserwował u siebie Dave Palumbo. Ten amerykański kulturysta, zajął pierwsze miejsce w zawodach New York Metro Championships w 2000 roku. Wystarczy obejrzeć zdjęcia z zawodów, gdzie obok ogromnej muskulatury ramion posiada również wydatny brzuch.

Czym jest palumboizm?

Palumboizm to efekt uzyskany poprzez rozrost mięśni gładkich żołądka, układu trawiennego i jelit. Zjawisko palumboizmu obserwowane jest coraz częściej wśród współczesnych kulturystów. Intensywny rozwój dyscypliny powoduje, że zawodnicy dążą do ideału, którym jest szybki i jak największy przyrost masy mięśniowej. W tym przypadku widać jednak, że szybko nie znaczy wcale dobrze i estetycznie.

Przyczyny palumboizmu

Główną przyczyną palumboizmu jest zażywanie różnego rodzaju środków dopingowych, nadmiernej ilości kalorii, węglowodanów oraz  białek, które prowadzą do wzdęć i wypychania brzucha. Kulturyści przyjmują hormon wzrostu oraz insulinę, które powodują nadmierny rozrost mięśni gładkich, w tym żołądka i całego układu trawiennego. Kulturystyka obrosła w środki chemiczne, które dają szybkie efekty wizualne ale niestety również trwałe skutki uboczne oraz uszczerbek na zdrowiu zawodników.

Co na to Palumbo?

Sam Dave Palumbo firmuje swoim nazwiskiem firmę produkującą suplementy i odżywki, oraz prowadzi portal o tematyce kulturystycznej. Raczej nie dowiemy się od niego, jakie skutki poniósł poza nienaturalnie wzdętym brzuchem. Ale fakty świadczą same za siebie, bo Palumbo już w cztery lata po swoim największym zwycięstwie, wycofał się z udziału w zawodach. Czyżby przyczyną tego kroku był jego stan zdrowia?

Ideał piękna a palumboizm

Palumboizm, jak dotąd, jest bardzo niepożądanym zjawiskiem wśród kulturystów. Większość z nich posiada płaski brzuch, dzięki temu sylwetka wygląda bardzo proporcjonalnie i harmonijnie. Jednak coraz większa konkurencja i chęć zdobycia medalu za wszelką cenę powoduje, że środkowa sekcja mięśniowa staje się coraz częściej elementem dominującym. Proporcje sylwetki stają się bardziej ciężkie, toporne i monstrualne.

Palumboizm – ewolucja kulturystyki

Kulturystyka to dziedzina wywodząca się z ćwiczeń treningowych zapaśników i siłaczy z przełomu XIX i XX w. Jednak w powszechnej świadomości zaistniała dzięki postaci Arnolda Schwarzeneggera, wielokrotnemu zwycięzcy Mr. Universe i Mr. Olympia. Historia pokazuje, że ideał piękna do którego dążą kulturyści wciąż się zmienia, możliwe więc, że jesteśmy świadkami przełomowego momentu, który sprawi, że Dave Palumbo będzie równie ważny dla kulturystyki jak inne wielkie postaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *