Stanowisko komputerowe zgodne z zasadami BHP

Ergonomia stanowiska pracy jest najważniejsza dla zdrowia oraz samopoczucia pracowników. Jak zatem powinno zostać przygotowane stanowisko pracy przy komputerze?

Stanowisko komputerowe zgodne z zasadami BHP

Ergonomia stanowiska pracy jest bardzo ważna dla zdrowia oraz samopoczucia pracowników. Ma na celu przystosowanie miejsca pracy jak najlepiej, odpowiednio do warunków psychofizycznych pracownika. Dzięki odpowiednio zorganizowanemu stanowisku pracy, pracownik będzie mógł swobodnie skupić się na wypełnianiu swoich obowiązków. Pracownicy z odpowiednio przygotowanym stanowiskiem pracy są produktywniejsi.

Każde stanowisko pracy posiada swoje wymogi, które bezwzględnie muszą zostać utrzymane. Dotyczy to w tym samym stopniu stanowiska pracy na linii produkcyjnej jak i stanowiska pracy przy komputerze – w przypadku pracowników biurowych.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić prawidłowo przygotowane miejsce pracy zgodnie z wymogami BHP.

W przypadku pracy siedzącej, przy komputerze, najważniejszym elementem jest dobór profesjonalnych mebli biurowych. Mowa tutaj nie tylko o krześle, ale również o biurku. Powinno być ono na tyle duże, aby pomieściło wszystkie potrzebne rzeczy pracownika, a należy do nich komputer, klawiatura, myszka, telefon, artykuły biurowe.

Krzesło pracownika biurowego powinno być profesjonalnie zaprojektowanie do pracy przed komputerem. Powinno być ergonomiczne oraz wyposażone w regulację wysokości, aby każdy mógł ją dopasować indywidualnie do swojego wzrostu. Kolejną rzeczą charakteryzującą biurowe krzesło jest regulowane odchylenie oparcia oraz wygodne podłokietniki. Niektóre krzesła posiadają również zagłówek. Pracownik może również poprosić o podnóżek jeżeli taki okaże się dla niego wygodny podczas pracy.

Odległość twarzy pracownika od monitora powinna wynosić od 40 cm do 70 cm. Stanowisko komputerowe bhp dla każdego z pracowników musi powsiadać przynajmniej 2 m2 , aby zapewnić swobodę poruszania się i przestrzeń do pracy.

Ważna informacją jest, że odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy to obowiązek pracodawcy, musi być to zgodne z wymogami z bhp. Pracownik natomiast posiada obowiązek do przestrzegania wszystkich zasad BHP o których został powiadomiony podczas szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *