Rodzaje bandaży – do czego służą poszczególne?

Historia bandaży jest niezwykle długa – wykorzystywano je już w starożytnym Egipcie podczas procesu mumifikacji. W obecnych czasach ta wstęga z gazy stanowi natomiast element niezbędnego wyposażenia każdej apteczki, gdyż doskonale sprawdza się m.in. do unieruchamiania kończyn oraz stawów. Możemy jednak wymienić różne rodzaje bandaży – do czego służą poszczególne z nich?

Zasady bandażowania

Znajomość podstawowych zasad bandażowania jest niezwykle cenna, szczególnie w sytuacji konieczności udzielenia pierwszej pomocy.

Wśród najważniejszych zasad bandażowania możemy wymienić:

  • dobór odpowiedniej szerokości, rodzaju i liczby bandażu,
  • zawinięcie opaski równo i ciasno,
  • sprawdzenie po założeniu 2-3 pierwszych obwojów, czy bandaż nie będzie się przesuwał oraz czy nie jest on nałożony zbyt ciasno,
  • staranne nakładanie obwojów, aby były równe,
  • zapewnienie osobie poszkodowanej wygodnej pozycji – leżącej bądź siedzącej.

Należy przy tym zaznaczyć, że bandaże nie są przeznaczone do opatrywania ran – mają one na celu podtrzymanie opatrunku przyłożonego do ciała. Nie można ich nakładać bezpośrednio na ranę.

Rodzaje bandaży i ich zastosowanie

Wiedza o poszczególnych materiałach opatrunkowych jest niezbędna, aby móc udzielić odpowiedniej pomocy osobie poszkodowanej. Możemy wyróżnić kilka rodzajów bandaży, przy czym każdy z nich ma odrobinę inne zastosowanie.

Domowa apteczka powinna zostać wyposażona w wysokiej jakości materiały opatrunkowe – bandaże i siatki pochodzące od zaufanych na polskim rynku producentów znajdziesz tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Bandaze-i-siatki/197.

Bandaż elastyczny

Bandaż elastyczny wykonany jest z elastycznej tkaniny, zazwyczaj bawełny bądź materiału z dodatkiem włókien syntetycznych, np. poliamidu. To wyrób wielokrotnego użytku, który doskonale sprawdza się nie tylko przy usztywnianiu oraz unieruchamianiu kończyn po urazach, ale i przy wykonywaniu opatrunku uciskowego w celu zatamowania krwawienia. Warto także wspomnieć, że bandaż elastyczny cechuje się właściwościami absorpcyjnymi, jak również odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia oraz odwinięcia.

Jeśli chodzi o bandaż elastyczny samoprzylepny, to wyróżnia się on przepuszczalnością powietrza i delikatnością dla skóry. Ten materiał opatrunkowy jest szczególnie ceniony przez sportowców, gdyż odpowiednio przylega on do ciała, dlatego nie ma konieczności stosowania zapinek. Ponadto, bandaż elastyczny samoprzylepny nie krępuje ruchu! Niestety jest on często mylony z klasyczną opaską uciskową – podczas udzielania pierwszej pomocy należy jednak pamiętać, że przeznaczenie tych dwóch wyrobów jest zupełnie inne.

Bandaż dziany

Opaska dziana podtrzymująca wykonana jest z nieelastycznej tkaniny, takiej jak poliester bądź wiskoza. Jej przeznaczeniem jest owijanie, unieruchamianie oraz przymocowanie opatrunku.

Bandaż półelastyczny

Bandaż półelastyczny stanowi pośredni rodzaj między bandażem elastycznym a dzianym. Jest on wykorzystywany głównie do podtrzymywania opatrunków w trudniejszych do bandażowania częściach ciała, takich jak m.in. stawy.

Bandaż kohezyjny

Bandaż kohezyjny wyróżnia się doskonale opracowaną strukturą, która przyczepia się do siebie samoistnie – dzięki jego wykorzystaniu niwelujemy ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej czy nieprzyjemnego wyrywania włosków. Co ważne, ten materiał zachowuje swe samoprzylepne właściwości nawet po zdjęciu oraz można go oderwać bez użycia nożyczek.

Ze względu na swe właściwości, bandaż kohezyjny znalazł szerokie zastosowanie w medycynie. Można go skutecznie wykorzystywać do mocowania opatrunków oraz szyn unieruchamiających, a także stosować jako opatrunek kompresyjny. Będzie to odpowiednie rozwiązanie do opatrywania ran silnie krwawiących, a także miejsc trudno dostępnych czy ruchomych.

Placówki medyczne, jak i nasza domowa apteczka powinny być wyposażone we wszystkie niezbędne materiały do udzielania pierwszej pomocy. Wśród nich niewątpliwie można wymienić materiały opatrunkowe, takie jak bandaże – zdecydowanie warto zaopatrzyć się w bandaż elastyczny, dziany, półelastyczny oraz kohezyjny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *