Dietę ketogeniczną można przedstawić w formie jedz tłuszcz i spalaj tłuszcz. Jej powszechne zastosowanie to walka z nadwagą ale może też być stosowana w walce z nadciśnienia oraz cukrzycy. Jednak ma ona wady tak jak i zalety.
Co to jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna jest sposobem odżywiania w, którym zakłada się zwiększenie ilości spożywanych tłuszczy oraz zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów. Taka dieta powinna być przeprowadzana pod kątem dietetyka, ponieważ zły jej przebieg może odbić się na naszym zdrowiu. Dieta ketogeniczna zakłada jedzenie posiłków w, których zawartość tłuszczy wynosi 80% – 90%. U osoby, która nie stosuje takiej diety energia pozyskiwana jest z węglowodanów. Jednak nasz organizm w takiej diecie będzie szukał innych składników, które zapewnią nam energię a właśnie tłuszcze są jednymi z nich, ale musimy pamiętać że dieta nie może się opierać tylko na tłuszczach ponieważ możemy mieć niedobór innych składników dlatego powinniśmy dostarczać je w postaci witamin.
Wpływ diety ketogenicznej na nasz organizm.
W organizmie podczas diety dochodzi do tzw. ketozy czyli procesu rozpadu tłuszczy co przyczynia się do dużej ilości stężenia ciał ketonowych we krwi. Cial ketonowych jest więcej niż stężenia glukozy, dlatego przy odpowiednio niskiej ilości węglowodanów uczucie głodu zaczyna znikać.
Zalety diety ketogenicznej.
Zalety takiej diety możemy dostrzec już po 2 miesiącach jej stosowania a jest to np. uczucie lekkości, poprawa samopoczucia oraz przypływ energii. Jeśli celem naszej diety jest spadek masy ciała to restrykcyjne trzymanie się diety może do tego się przyczynić. Do zalet tego typu diety zalicza się też wspomaganie walki z insulinoodpornością, ponieważ ogranicza ona apetyt na słodycze oraz zapewnia uczucie sytości na długi czas oraz znikają problemy z dolegliwościami trawiennymi takie jak wzdęcia.
Wady diety ketogenicznej.
Dieta ketogeniczna nie może być stosowana przez wszystkich ze względu na jej potencjalne skutki uboczne. Po 2,3 miesiącach gdy czujemy uczucie lekkości, mamy zastrzyk energii oraz lepsze samopoczucie. Po tym czasie mogą pojawić się problemy z trawieniem, spadek energii, zmęczenie, problemy z koncentracją oraz ciągłe zapotrzebowanie na słodycze. Niekontrolowany nadmiar tłuszczu w organizmie może przyczynić się do do rozregulowania perystaltyki jelit i do ciągłych bólów w dolnej części brzucha.
Produkty, które możemy jeść na diecie keto.
- mięso – wołowina, wieprzowina, dziczyzna, drób
- ryby i owoce morza – makrela, łosoś, sardynki i wszystkie inne dostępne owoce morza.
- jaja
- naturalne tłuszcze – masło, oliwa z oliwek, olej kokosowy
- warzywa – szpinak, brokuły, kalafior, jarmuż, szparagi, bakłażan, oliwki, cukinia, sałata, ogórek, pieczarki, awokado, kapusta, brukselka
- nabiał – pełnotłuste mleko, śmietana, jogurt
- orzechy
- napoje – woda niegazowana, herbata czarna lub zielona bez dodatku cukru
- przyprawy – bazylia, kolendra, oregano, cynamon, kumin, chilli, natka pietruszki, tymianek, rozmaryn
Co to jest jęczmień na oku?
Jęczmień oka – jest to określenie na miejscowe, powierzchniowe zapalenie oka. Objawia się on guzem na powiece. Powstaje on w każdym wieku. Tego typu guz wywoływany jest poprzez zakażenie gronkowcem, a do tego typu infekcji dochodzi poprzez złe nawyki higieniczne. Gronkowiec to rodzaj bakterii znajdujący się np. w jamie nosowej a zakażenie powstaje gdy infekcja zostaje przeniesiona m.in, poprzez potarcie oka dłonią lub źle zmyty makijaż.
Jak leczyć jęczmień na oku?
Domowe sposoby
Jęczmień będący na górnej lub dolnej powiece nie jest zagrożeniem dla oka ale tylko w przypadku gdy jest on dobrze leczony. Jęczmień możemy leczyć za pomocą wacików z wodą utlenioną. Powinniśmy tak że w takim przypadku lepiej zadbać o higienę naszych oczu. Mówi się także że złoto ma właściwości bakteriobójcze dlatego możemy potrzeć oczy wcześniej zdezynfekowanym pierścionkiem ze złota. Dolegliwość tego typu może nawracać dlatego prędzej czy później powinniśmy udać się na konsultacje do lekarza.